Jak krmit morče

Co udělá nejlépe bříšku morčete aneb Čím krmit morče

Morčata jsou luční zvířátka a jsou to býložravci. Co to znamená? Že jedí výhradně rostlinnou stravu složenou z travin, semen, ovoce a zeleniny a že jedí prakticky pořád. Ve volné přírodě je pro ně přijímání potravy téměř celodenní činností. Trávu okusují po malých dávkách od rána do večera. Od těchto vědomostí se odvíjí i sestavování morčecího jídelníčku.

 

Morče – celodenní jedlík

Aby bylo morče spokojené a dobře mu fungovalo trávení, musíme dbát na to, aby mělo neustálý přísun trávy či sena. V průběhu dne žvýká jedno stéblo za druhým a nikdy tak nedostane hlad. Pokud bychom nechali zvířátko vyhladovět, při nejbližší možné příležitosti se přejí. Trávicí trakt morčete není na větší množství stravy přizpůsoben a dojde k jeho mimořádnému přetížení. Druhým důvodem, proč by morče nemělo být bez jídla, je ten, že přijímání potravy je jeho celodenním zaměstnáním, nedopřejeme-li mu tuto možnost, začne se nudit.

Nejlepší zeleň pro morče? Kopřiva!

Každá z bylin a travin obsahuje jiné množství vitamínů a minerálů. Např. lidmi mnohdy neoblíbená kopřiva poskytne morčeti velké množství vápníku, železa, fosforu a bílkovin. Navíc nabízí i vysoký obsah vitamínu D, který je důležitý pro stavbu kostí, přispívá k pročištění krve a povzbuzuje látkovou výměnu. Kopřivy podáváme morčeti ve formě sena nebo je necháme trochu povadnout. Čerstvá píce navíc obsahuje i hodně nezbytného vitamínu C. Vedle mladých kopřiv ho nalezneme např. v pampeliškách, listech rybízu a ostružin, citrusech, paprikách, červené řepě, mrkvi, okurkách a syrových bramborách. Další byliny vhodné ke sběru jsou např. přeslička, žebříček, kostival, jitrocel, sedmikráska, žabinec, paznehtík aj. Jetel podáváme opatrně, neboť silně nadýmá. Jedovaté jsou např. ocún, zlatice, tis, bolehlav, rulík zlomocný či loubinec. Píci trháme na čistých chemicky neošetřených loukách, nikdy ne na okrajích frekventovaných silnic či v parcích, kde se venčí mnoho psů.

Seno pro morče

Seno je pro morče v zimě stejně důležité jako pro nás chléb. Velmi hodnotné je seno z první senoseče, které obsahuje mladou trávu. Je voňavé a nazelenalé.  Pozor! Po pozření sena plesnivého či hnijícího může dojít až k úmrtí zvířete! Též staré seno, které je již hodně prašné a má minimum živin, není vhodné zkrmovat. Kromě lučního sena milují morčata i to jetelové či vojtěškové, slámu z fazolí a hrášku a seno z již zmiňovaných kopřiv.

Potrava z kuchyně a ze zahrady

Morčata si pochutnají i na ovoci a zelenině. Z ovoce můžeme morčeti podávat všechny druhy, včetně citrusů, kiwi, melounů i hroznového vína. Ze zeleniny mu dopřejeme především brokolici, řepu, brambory (bez slupky), kedlubny, papriky, petržel, okurky, celer a saláty.  Pouze hlávkový salát vypěstovaný ve skleníku je vhodný v menší míře, neboť obsahuje hodně dusičnanů. Nadýmavé je zelí a květák, proto i tyto servírujme morčeti uvážlivě. Jedovaté jsou bramborové klíčky a syrové fazole.

Hotové směsi z obchodu

Morče není těžké krmit senem a zásobami zeleniny a ovoce, můžeme mu však samozřejmě dopřát i koupenou směs. Tyto bývají jako celek nutričně vyvážené, avšak nesou s sebou obrovské riziko toho, že morče si velmi brzy oblíbí pouze určité složky a ostatní bude ignorovat. Jeho příjem živit se tak dostane do nerovnováhy. Navíc po nich řada zvířat i hodně tloustne.

 

Na co nezapomenout, když máme morče

Do klece můžeme pověsit i sůl na lízání, která obsahuje vhodné soli v odpovídajícím poměru. Krmíme-li pestrou stravou, nejsou další vitamínové doplňky již nutné. Morčatům neustále dorůstají zuby, které si musí obrušovat. Nabízíme jim proto k tomuto účelu i různé předměty: větvičky ovocných stromů, z vrby či břízy, starý tvrdý chléb nebo různé krekry a tyčinky, které se dají koupit v obchodě. I když morčata nepijí mnoho, čerstvou vodu potřebují. Podáváme jim však vodu odstátou nebo převařenou, neboť chlor jim škodí. Občas mu můžeme nabídnout i zředěné mléko.

 

Bobky morčete – zvláštní, ale výživné chuťovky

Zvláštním typem trusu je tzv. trus ze slepého střeva, které ústí přímo do řiti. Tyto bobečky morčata znovu požírají. Dochází tak k důležité recyklaci, kdy se některé látky vrací zpět do těla a kdy se regeneruje střevní flora.

 

Několik rad na závěr

Seno i trávu, stejně tak sůl k lizu, nenecháváme ležet na podestýlce, kde hrozí znečištění výkaly. Umisťujeme je do jeslí. Ovoce a zeleninu morčeti umýváme a osušíme, zvadlé, plesnivé či hnijící kousky vyhodíme. Potravu nepodáváme přímo z ledničky. Morčata si berou jídlo ráda i z ruky, posiluje se tak pouto chovatel-zvíře. Myslíme i na možnost pohybu (např. ve venkovních klecích). Výborným pomocníkem při výpravách za zelenou pící vám bude herbář.