Vybavení pro morčata

Jak vytvořit morčeti útulný domov?

Ve volné přírodě žijí morčata v rodinkách či celých koloniích, proto je ideální, chováme-li morčat pohromadě víc. Přátelsky spolu zpravidla vychází i morče a králík. Takto dosažená psychická pohoda zvířete však s sebou nese vyšší nároky na životní prostor. O klecích, miskách, podestýlkách… zkrátka o všem, co vytváří morčeti skutečný domov, o tom si budeme povídat dnes.

 

Klec pro morče a jak ji vybrat

Klec je místo, kde vaše morče bude pravděpodobně trávit většinu dne. Je to základní součást výbavy a při jejím výběru bychom měli být co nejvíce velkorysí.  Rozhodně nekupujte klec menší než přibližně 60 x 40 x 40 cm. Chceme-li v kleci chovat zvířat víc, její rozměry tomu musíme přímo úměrně přizpůsobit. Pozornost věnujme i materiálu, ze kterého je klec vyrobená. Ideální klec má kovové mříže tmavé barvy a umělohmotné dno. Oproti lesklým či bílým mřížím neodráží tmavá barva světlo, což je pro zrak morčete velmi nepříjemné. Výška dna by neměla přesáhnout 15 cm. I když tato výška úplně nezabrání vypadávání podestýlky, umožní zvířeti rozhled do okolního světa. Celoplastové či skleněné bedýnky jsou nevhodné – špatně odvětrávají a zvířátko se v nich v létě i snadno přehřeje.  Ideální nejsou ani levné plastové vaničky, z nichž nemá morče výhled ven, je zde problematické uchycení napáječky a morče není shora chráněno např. před kočkami či psy.

 

Domeček pro morče na spaní

Na rozdíl od jiných hlodavců, kteří spí v klubíčku, odpočívají morčata položena na břiše s končetinami vtaženými pod sebe. Domeček proto musí být dostatečně prostorný, aby se do nich vešla, avšak zase ne moc, aby se v něm cítila útulně. Pro spánek a odpočinek se v přírodě ukrývají morčata pod zem, domek by měl toto prostředí co nejlépe napodobit. Nesmí mu proto chybět střecha. Podlaha není nutná, zvíře si dovnitř samo nanosí materiál na pohodlný pelíšek. Ideální materiál pro výrobu domečku je dřevo, které je prodyšné a pokud ho morčata okusují, nevadí, když kousek spolknou (riziko umělohmotných domků). Kreativní prostor se zde nabízí kutilům, kteří takový příbytek mohou svému mazlíčkovi vyrobit sami. Za poznámku stojí i to, že některým jedincům zmiňovaný domeček vůbec nechybí a v jejich kleci jen zabírá místo. V takovém případě ho můžeme vyndat.

 

Miska pro morče – jídelní souprava

Miska, napáječka a jesličky na seno či trávu – to jsou tři základní kusy nádobí, které morče ke stolování potřebuje. Miska na suché krmivo musí být dostatečně stabilní a těžká, aby se nepřevracela – morčata se totiž většinou při krmení opírají o její okraj. Nejvhodnější jsou široké misky ze skla či glazované keramiky, které jsou stejně jako misky plastové dobře omyvatelné, ale jsou těžší a morče je nepřekotí tak snadno. Misku umisťujeme tak, aby k ní byl přístup ze všech stran. Okraje klece jsou často využívány jako toaleta a morče by k vyprazdňování mohlo začít používat právě nevhodně umístěnou misku. Vodu morčeti nabízíme ze skleněného či plastového pítka, které umístíme na stěnu klece. Mističky se na vodu nehodí, neboť se snadno znečistí podestýlkou a výkaly. Ze stejných důvodů je vhodné umístit i seno či zelené krmení do jeslí.

 

Nejlepší podestýlka pro morčata

Jako podestýlku lze použít hobliny (ne však prašné), slámu (nejlépe saje ta z pšenice, avšak nejvhodnější je sláma z ovsa, která nebývá ošetřena jedovatými postřiky) nebo lze v obchodech pro chovatele zakoupit i biologickou podestýlku pro malá zvířata. Někteří chovatelé pod tyto typy podestýlek používají i trochu kočičího steliva, které znamenitě absorbuje moč a omezuje unikání pachů. Rizikem však je, že některá mladá morčata ochutnávají i granule kočkolitu – na toto je třeba zpočátku dohlédnout a případně se používání kočičího steliva vzdát.

 

Hračky i pro morčátka

Morčata především ráda běhají, šťastnými je proto udělá co nejčastější a nejdelší pobyt mimo klec. Věci jako kořeny, rampy apod. proto umisťujeme do klece uvážlivě, aby morče nebylo zahlceno překážkami. „Parkur“ mu můžeme postavit např. ve venkovním výběhu.

 

Morče má mít i venkovní výběh

Majitelé zahrady mohou především na jaře a v létě přestěhovat své svěřence do venkovní ubikace. Jedná se o prostor ohrazený hustým pletivem s dostatečnou výškou. Výběh by měl být přenosný, kvůli zachování hygieny a přísunu čerstvé trávy, a shora krytý, což zamezí atakům koček a dravců (konstrukci můžeme postavit i ve tvaru písmene A). Chybět nesmí ani boudička pro úkryt. Venkovní výběh neumisťujeme nikdy na plné letní slunce. Jednoduchý způsob, jak morčeti dopřát bezpečný pobyt venku, je umístit ho na trávu pod snímatelnou mřížovou část jeho klece.